Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego

Rynek 44 , 57-220 Ziębice , woj. dolnośląskie
Tel: 74 8191378
Email:

Obiekt: Całoroczny

Bezpłatny parking Płatność kartą Języki: angielski

Opis obiektu

Jedyne takie w Polsce! Muzeum w Ziębicach istnieje od 1931 r. i aż do lat 70-tych XX w. było typowym muzeum regionalnym gromadzącym pamiątki z Ziębic i okolic. W latach siedemdziesiątych ziębickie muzeum przyjęło nazwę i specjalizację Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego i jest dziś jedyną placówką w Polsce specjalizującą się w tym zakresie. Ziębickie muzeum stara się jednak łączyć funkcję muzeum specjalistycznego i regionalnego, a swoje bogate zbiory prezentuje na 10 stałych ekspozycjach. Można tu obejrzeć zarówno dawne sprzęty z mieszczańskiego gospodarstwa domowego jak: żelazka, magle, pralki, miksery, chłodziarki oraz sztućce i naczynia, ale także zbiory broni, rzemiosła artystycznego, mebli oraz sztuki: rzeźby i malarstwa z kolekcją ziębiczanina, malarza, konserwatora dzieł sztuki i kolekcjonera - Josepha Langera (1865-1918). Siedzibą muzeum jest zabytkowy budynek ratusza miejskiego. Obecny budynek ratusza pochodzi z 1890 r. i jest już trzecim z kolei, wszystkie ulokowane były w tym samym miejscu. Stała ekspozycja muzealna obejmuje 10 sal wystawowych: 
- kolekcja broni białej i palnej; 
- kolekcja śląskiej rzeźby sakralnej; 
- żelazka czterech stuleci; 
- sala etnograficzna; 
- kuchnia z przełomu XIX i XX w.; 
- kolekcja Josepha Langera z pracownią artysty; 
- gabinet barokowy; 
- kolekcja szkła użytkowego; 
- salonik mieszczański biedermeier; 
- Sambice – Münsterberg – Ziębice, dzieje Ziębic. 


Muzeum prowadzi zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia muzealne dla grup zorganizowanych. Tematyka zajęć jest dostosowana do wieku i zainteresowań uczestników. 

Aktualne informacje o działalności muzeum, godzinach otwarcia oraz ofercie edukacyjnej znajdują się zawsze na stronie internetowej www.muzeumziebice.pl .

Cennik biletów:

bilet ulgowy 8 zł,

bilet normalny 12 zł

w środy wstęp wolny

 

Lokalizacja