Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura w Starachowicach

ul. Wielkopiecowa 1 , 27-200 Starachowice , woj. świętokrzyskie
Tel: 41 275 40 83, 783 730 094
Email:

Obiekt: Sezonowy

Bezpłatny parking Płatność kartą

Opis obiektu

Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach powstało w 2001 r. i obejmuje obszar 8 hektarów, na którym zlokalizowane są obiekty dwóch chronologicznie następujących po sobie Zakładów wielkopiecowych. Pierwszy z nich to Zakład wielkopiecowy z 1841 roku, w skład, którego wchodzą zachowane budynki dawnej maszynowni oraz hali lejniczej. Pomiędzy nimi znajdował się zespół trzech wielkich pieców, które funkcjonowały do 1901 r.  Najcenniejszym obiektem na terenie Muzeum jest pochodzący z 1899 r. Wielki Piec z zachowanym kompletnym ciągiem technologicznym torowisk kolejowych. Niezwykle cennym eksponatem w naszym Muzeum jest dmuchawa tłokowa, wyprodukowana w Rydze przez firmę Towarzystwo Akcyjne Budowy Maszyn Braci Klein.

Nasze Muzeum to nie tylko metalurgia, ale i historia miasta Starachowice, z którą nierozerwalnie łączą się samochody produkowane przez byłą Fabrykę Samochodów Ciężarowych. Są wśród nich: pierwszy z całej rodziny STAR 20 ,terenowy STAR 266R uczestnik X Rajdu Paryż – Dakar z 1988 roku oraz rekonstrukcję  Papamobile z  pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny  Jana Pawła II  1979 roku.

 W zabytkowym budynku wieży ciśnień oglądać można  wystawę górniczą poświęconą historii starachowickiego górnictwa rud żelaza oraz   starożytnym piecom  kotlinkowo – szybowym czyli Dymarkę Świętokrzyską. 

W „Kinie Kotłownia” prezentowana jest wystawa paleontologiczna, której najważniejszym elementem jest zbiór skamieniałości – tropów zwierząt żyjących w rejonie Gór Świętokrzyskich przed 200 milionami lat.

Wstęp na teren Muzeum jest możliwy tylko z przewodnikiem - Wejścia odbywają się o pełnych godzinach od ulicy Piłsudskiego 95. Ograniczona liczba jednocześnie zwiedzających – jeśli Państwo chcą mieć pewność, że zostaną przyjęci to prosimy o wcześniejszą rezerwację telefoniczną (783-730-094)

 

Sezon letni (1kwietnia-31 października)

Sezon zimowy (1listopada-31 marca)

Godziny otwarcia:

WT-PT 8.00-16.00

SOB – NDZ 10.00 – 16.00

 

 

Lokalizacja