Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne Skarby Natury z Zabłocia

Zabłocie 3, 24-173 Markuszów, woj. lubelskie
Tel: 694209112
Email:

Obiekt: Sezonowy

Tylko dla grup Bezpłatny parking Dla niepełnosprawnych

Opis obiektu

Jesteśmy certyfikowanym Rodzinnym Gospodarstwem Ekologicznym. Uprawiamy bardzo wiele gatunków roślin. W tym pradawne jak: samopsza, płaskurka, krzyc, rydz czy ledźwian. Pozyskane z nich nasiona przetwarzamy na pełnoziarniste mąki, kasze oraz tłoczone na zimno oleje. Sprzedajemy je bezpośrednio w przydomowym sklepiku. Nasze gospodarstwo to nie tylko uprawa ziemi, przetwórstwo i sprzedaż produktów. Jesteśmy gospodarstwem ekoturystycznym. Jako jedno z gospodarstw zrzeszonych w ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych oferujemy ciekawe zajęcia edukacyjno-poznawcze dla małych i dużych turystów

Oferta turystyczna Skarby Natury z Zabłocia 2023
1. Zwiedzanie, degustacja 
- prezentacja gospodarstwa ekologicznego, olejarni  lub kaszarni połączona z degustacją oleju  zwiedzanie części skansenowej gospodarstwa (dawny wyrób kasz, mąki i oleju),  prezentacja roślin uprawianych ekologicznie w gospodarstwie oraz metod zbioru i przerobu roślin oleistych i zbożowych.
Możliwość  zakupu produktów z gospodarstwa: oleje tłoczone na zimno, mąki pełnoziarniste, kasze.
2. Pokazy, zwiedzanie, degustacja
- prezentacja olejarni połączona z pokazem tłoczenia oleju, robienia mąki na żarnach kamiennych, kaszy, młynkowanie nasion i  degustacja, zwiedzanie części skansenowej gospodarstwa (dawny wyrób kasz, mąki i oleju),  prezentacja roślin uprawianych ekologicznie w gospodarstwie oraz metod zbioru i przerobu roślin oleistych i zbożowych.
Możliwość  zakupu produktów z gospodarstwa: oleje tłoczone na zimno, mąki pełnoziarniste, kasze.
3.  Pokazy, zwiedzanie, degustacja , warsztaty
- prezentacja olejarni połączona z pokazem tłoczenia oleju i jego degustacją, zwiedzanie części skansenowej gospodarstwa (dawny wyrób kasz, mąki i oleju),  prezentacja roślin uprawianych ekologicznie w gospodarstwie oraz metod zbioru i przerobu roślin oleistych i zbożowych warsztaty (np. olejarskie – samodzielne sporządzanie oleju ziołowego(tylko dorośli)oraz dla wszystkich grup wiekowych ziarenkowy zawrót głowy – sporządzanie kompozycji z różnokolorowych nasion, warsztaty przyrodnicze – sporządzanie zielnika z roślin uprawnych i chwastów). 
Możliwość  zakupu produktów z gospodarstwa: oleje tłoczone na zimno, mąki pełnoziarniste, kasze. Możliwość skorzystania z ogniska i ogrodzonego placu zabaw (udostępnienie chust animacyjnych.

Program merytoryczny ofert warsztatowych
a. Warsztaty olejarskie 
Poznanie z poszczególnych  gatunków roślin oleistych uprawianych ekologicznie i nasionami jako surowcem olejarskim.  Zapoznanie ze sposobami tłoczenia  oleju dawniej (skansen)i dziś (olejarnia). Samodzielne tłoczenie oleju na zimno. Sporządzenie oleju smakowego z dodatkami ziół i przypraw.  Rola poszczególnych rodzajów olejów tłoczonych na zimno w żywieniu, własności zdrowotne. Degustacja olejów. Uczestnik zabiera ze sobą na pamiątkę buteleczkę sporządzonego własnoręcznie oleju smakowego . 
b. Warsztaty „Kolorowy ziarenkowy zawrót głowy” 
 Praca w gospodarstwie ekologicznym - przedstawienie specyfiki upraw.  Rośliny, kłosy, ziarna i nasiona.  Poznawanie rodzajów roślin i dawnych gatunków np. samopsza, płaskurka, krzyca, rydz, lędźwian i wiele innych.  Mielenie mąki , robienie kasz dawniej i dziś.  Krótka historia, opowieści skansenowe.  Stworzenie wyjątkowej kolorowej kompozycji  nasion w szklanym (opcjonalnie plastikowym) pojemniczku . Uczestnik zabiera ze sobą na pamiątkę własnoręcznie wykonaną kompozycję. 
c. Warsztaty przyrodnicze „Niezłe ziółko”  
Przyroda, otaczający świat, naturalny rytm życia zgodny z porami roku i porami dnia. Rośliny uprawne i wskaźnikowe w gospodarstwie ekologicznym.  Niepotrzebne chwasty czy pożyteczne zioła? Co „mówią” nam rośliny. Specyfika gospodarstwa ekologicznego. Zasady prowadzenia upraw. Wpływ produktów ekologicznych na zdrowie. Zegar kwiatowy – pory dnia i godziny określane za pomocą dobowej fazy roślin. Własnoręczne wykonanie ekologicznego  zielnika, który zabieramy ze sobą na pamiątkę.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą: https://www.skarbynatury-zablocie.pl/index.html

 

Lokalizacja