Muzeum Warmińskie i Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Pl. Zamkowy 1 , 11-100 Lidzbark Warmiński, woj. warmińsko-mazurskie
Tel: 89 767 21 11
Email:

Obiekt: Całoroczny

Języki: angielski

Opis obiektu

Zamek lidzbarski zbudowano w latach 1350-1401 na miejscu niewielkiego grodu pruskiego o nazwie Lecbarg, położonego w ramionach rzek Łyny i Symsarny. Zamek należy do jednych z najcenniejszych zabytków architektury w Polsce.

Działalność kulturalną zamku zainicjowało w roku 1958 Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze”. Powołało ono w roku 1961 Muzeum Warmińskie, które od 1 stycznia 1963 roku jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Na terenie Zamku znajduje się kilka bardzo ciekawych stałych wystaw, bowiem w posiadaniu obiektu znajduje się wiele eksponatów dotyczących m.in. sztuki gotyckiej i uzbrojenia z okresu od XIV do XX wieku.

Wystawa uzbrojenia prezentowana na zamku lidzbarskim od 2012 roku jest jedną z najchętniej odwiedzanych i najlepiej działających na wyobraźnię zwiedzających. Odświeżona ekspozycja ukazuje zbiory uzbrojenia w porządku chronologiczno-zagadnieniowym, tak aby bez trudu dało się uchwycić zmiany, które zachodziły w uzbrojeniu na przestrzeni wieków.

Ponadto muzeum jest w posiadaniu ponad stu pozycji katalogowych (w tym 30 z terenu Warmii) prezentujących sztuke gotycką i stanowiących doskonały przewodnik po dziejach regionu Warmii i Mazur. Zamek lidzbarski, ze swymi sklepionymi wnętrzami i krużgankami, daje jej wprost wymarzoną oprawę. 

Źródło oraz więcej informacji dostępnych na stronie: https://lidzbark.muzeum.olsztyn.pl/

Lokalizacja