Podkarpacie

Przestrzeń Podkarpacia kształtują zielone wzgórza, górzyste krajobrazy, a także dzikie lasy i rzeki. Podkarpackie wsie to miejsca z wielowiekowym dziedzictwem, a agroturystyka na Podkarpaciu oferuje wyjątkowe doznania dla każdego odwiedzającego.

Kwatery w pobliżu:


Albigowa 1036a, 37-122 Albigowa

Gospodarstwo Agroturystyki Albinos prowadzone przez Ewę i Marka Nicponiów, położone jest na Podkarpaciu, w malowniczym regionie dorzecza Wisłoka i Sanu, na skraju Puszczy Sandomierskiej. Ten obszar charakteryzuje się bogatą przyrodą, niskimi wzniesieniami i spokojnymi krajobrazami, co czyni go idealnym miejscem dla osób szukających wytchnienia w ciszy i bliskości natury.

Zawada 177a, 39-200 Dębica

Gospodarstwo w Zawadzie koło Dębicy na Podkarpaciu w regionie turystycznym Bieszczady. Bliskość autostrady A-4 (2,5 km Zjazd Dębica Wschód) oraz trasy 94 daje możliwość wygodnego podróżowania. Przyjazne dla rodzin z dziecmi, seniorów, rowerzystów, pielgrzymów. Łącznie 10 miejsc w 5-ciu pokojach.

ul. Sanowa 6, 37-530 Sieniawa

Gospodarstwo prowadzone przez Marię Drapałę, położone 200 metrów od rzeki San, to idealne miejsce dla osób szukających wypoczynku w malowniczej, spokojnej okolicy. Z dala od innych domostw, na terenie ogrodzonej posiadłości o powierzchni jednego hektara, znajdują się liczne drzewa, krzewy, kwiaty oraz trawniki, co tworzy piękne otoczenie do relaksu.

Goliszowiec, 37-470 Zaklików

Obiekt agroturystyka Kruszyna położony jest w miejscowości Zaklików w regionie podkarpackie i oferuje bezpłatne WiFi, sprzęt do grillowania, taras oraz bezpłatny prywatny parking. Odległość ważnych miejsc od obiektu: Dom Długosza – 38 km.

Gospodarstwo Agroturystyczne U Danusi


Straszęcin 1A, 39-218 Straszęcin

Agroturystyka Pod Sosnami


Giedlarowa 425, 37-300 Leżajsk

Gospodarstwo Agroturystyczne Pod Sosnami jest położone przy głównej trasie między Leżajskiem a Łańcutem w bezpośrednim sąsiedztwie lasu.
Ikona - U rolnika

Justyna Piech


Ruda Łańcucka 33, 37-310 Nowa Sarzyna

Ruda Łańcucka to malownicza wieś położona w województwie podkarpackim, w gminie Nowa Sarzyna. Miejscowość znajduje się w pobliżu miasta Łańcut i charakteryzuje się spokojnym, wiejskim klimatem. 

Chotowianka


Chotowa 3, 39-217 Grabiny

Gospodarstwo agroturystyczne „Chotowianka” położone jest w niewielkiej wsi Chotowa w województwie podkarpackim, powiecie dębickim. Znajduje się ono w okolicy międzynarodowej trasy E4, autostrady A4 (zjazd Dębica Zachód ok. 10 km.) oraz na szlaku kolejowym Kraków-Przemyśl.

U Małgosi


Straszęcin 3, 39-218 Straszęcin

W Gospodarstwie U Małgosi przygotowaliśmy do Państwa dyspozycji 8 miejsc noclegowych w 3 pokojach 2 i 3 osobowych. Goście mają dostęp do łazienki oraz kuchni. Kwatera usytuowana w odległości 1 km od Dębicy (bezpośrednio graniczy z miastem) nad rzeką Grabinianką (kiedyś Czarny Potok, obecnie również nazywana Czarną). 

Leśne Zacisze


Dąbrowica 5, 37-410 Dąbrowica

Na skraju pięknego lasu, nad spokojną rzeką Tanew czekają na Państwa pokoje gościnne w “Leśnym Zaciszu”. Gospodarstwo Agroturystyczne położone w spokojnym i zacisznym miejscu. W naszej ofercie znajdą Państwo 2 pokoje: 3-osobowe, 2 pokoje: 4-osobowe, a także możliwość dostawki 2 łóżek.

Z czego słynie Podkarpacie?

Przestrzeń tej części Polski kształtują zielone wzgórza, górzyste krajobrazy, a także dzikie lasy i rzeki. Podkarpackie wsie to miejsca z wielowiekowym dziedzictwem a agroturystyka na Podkarpaciu oferuje wyjątkowe doznania dla każdego odwiedzającego.

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Podkarpacia są Bieszczady. Na chętnych czeka sieć pieszych szlaków turystycznych Bieszczadzkiego Parku Narodowego o długości przeszło 130 km. W regionie znajduje się również 10 parków krajobrazowych, 17 obszarów chronionego krajobrazu, 71 rezerwatów przyrody oraz dwa parki narodowe: Bieszczadzki i Magurski. Odpoczynek wśród drzew to wspaniała szansa na wartościowy relaks na Podkarpaciu.

Obszar ten jest jednym z najbardziej zalesionych w Polsce. Lasy zajmują ponad 35% powierzchni regionu. Wakacje na Podkarpaciu to zatem dobra okazja do oddychania czystym, świeżym powietrzem. Relaksując się na Podkarpaciu zauważyć można, że ukształtowanie terenu dzieli region na górzysty, podgórski oraz nizinny. Południowa cześć obszaru to Bieszczady, Beskidy, Pogórza Karpackie natomiast Północna część to region Kotliny Sandomierskiej z szerokimi rzekami i płaskowyżami. 

Wspomnijmy o podkarpackich rekordach. Zapora w Solinie jest najwyższa w Polsce, natomiast Jezioro Solińskie to najbardziej pojemny sztuczny akwen w naszym kraju. Ten fakt powoduje z pewnością, że wypoczynek na Podkarpaciu staje się bardzo interesujący i zachęcający.

Jakie są smaki lokalne Podkarpacia?

Bogata i różnorodna tradycja kulinarna, która łączy wpływy polskie, ukraińskie, rusińskie oraz żydowskie i oparcie na prostych, lokalnych składnikach - to cechy kuchni tego regionu Polski.  W wielu agroturystykach na Podkarpaciu spotkacie np.:

  • Fuczki - kotlety z ziemniaków i kiszonej kapusty,
  • Gomółki - kawałki suszonego twarogu,
  • Łewesz - zupę kartoflaną,
  • Żur na maślance,
  • Kiełbasę Lisiecką.

Co jest wśród wiejskich atrakcji turystycznych Podkarpacia?

  • Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – Wyjątkowa atrakcja turystyczna Podkarpacia - pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce. Wypoczywając na Podkarpaciu warto je odwiedzić, by poznać kulturę materialną i duchową Łemków, Bojków, Pogórzan, Dolinian czy aby dowiedzieć kim byli Zamieszańcy. Czynne cały rok magazyny skansenu gromadzą ponad 31 tys. eksponatów. Na terenie skansenu organizowanych jest wiele imprez i wystaw. Dużą popularnością cieszy się jarmark „Karpaty Zaklęte w Drewnie”.
  • „Wiejskie ZOO” - Mieszkają tam króliki, cielaczek, kozy, owce, perliczki, indyki, kury, kaczki, gęsi, nutrie, osiołek, przepiórki, myszy, szczury, pawie, gołębie i konik. Obowiązkowy punkt podczas wypoczynku na Podkarpaciu dla miłośników zwierzaków. Można je śmiało pogłaskać, przytulić, i nakarmić. Pozostałe atrakcje to: dojenie sztucznej krowy, przejażdżki konne, ogórek z wiejskimi warzywami czy wystawa dawnych maszyn rolniczych.
  • Osada Słowiańska w Stobiernej - Sam gród składa się z trzech chat pokrytych strzechą i otoczony jest palisadą. Każda chata mieści w swoich izbach inny rodzaj narzędzi i przedmiotów codziennego użytku. Do zwiedzania udostępnione są też warsztaty tkacki, kowalski i garncarski. Zobaczyć można: ręcznie robioną biżuterię, gliniane naczynia, wyroby kowalskie, tkackie, dawne uzbrojenie, tarcze, kolczugi, strzały itp. Spacer wzdłuż palisady poprowadzi do wieży wartowniczej, z której roztacza się przepiękny widok na okolicę. Śmiałkowie mogą spróbować swoich sił w łucznictwie lub wcielić się w rolę mincerza wybijając samodzielnie miedziaka. Z zagrody przy jednej z chat zwiedzających wypatrują dwie towarzyskie kózki.
  • Szczęśliwa Zagroda w Skowierzynie - W ofercie znajduje się głównie Alpakoterapia oraz jazda konna jednak w zagrodzie są też: kucyki, kózki, psy, koty, króliki i kurki. Podczas pobytu można uczestniczyć w ognisku lub grillu a podczas edukacyjnych pikników rodzinnych organizowane są prace manualne, pływanie łodzią strażacką czy warsztaty z malowania zwierząt drewnianych dla dzieci.
  • Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej - Zgromadzono w nim ponad 80 mniejszych i większych obiektów architektury drewnianej oraz liczne sprzęty, narzędzia oraz inne przedmioty obrazujące życie codzienne wsi Lasowiaków i Rzeszowiaków, z przełomu XIX i XX w. Do ciekawych obiektów należy okazały kościół, zespół wiatraków, młyn wodny, olejarnia, remiza strażacka z wystawą sprzętu, budynek szkoły i karczmy wiejskiej. Corocznie Muzeum organizuje imprezy plenerowe w skansenie tj.: Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków czy ,,Koń w gospodarstwie – pokaz pracy na roli i w zaprzęgu”.