Roztocze

Odkryj Roztocze – krainę pełną atrakcji! Zwiedzaj Roztoczański Park Narodowy, Szumy nad Tanwią, skanseny i urokliwe wsie. Spróbuj lokalnych specjałów, takich jak piróg biłgorajski i roztoczański pstrąg. Relaksuj się wśród natury i poznaj bogatą kulturę regionu! Wiele agroturystyk na Roztoczu znajduje się wśród budynków pokrytych strzechą, z pięknie zdobionymi okiennicami.

Kwatery w pobliżu:


Tomaszowska 21a, 22-672 Susiec

Gospodarstwo Agroturystyczne STOKROTKA znajduje się w turystycznej miejscowości Susiec na Roztoczu Środkowym. Przylega do rozległych lasów Puszczy Solskiej. Wizyta w obiekcie jest idealną szansą do pieszych wędrówek z kijkami nordic-walking oraz przejażdżek rowerem. Kwatera wyposażona jest w miejsce do grillowania, zorganizowania ogniska i stanowi doskonałą bazę wypadową do korzystania z okolicznych…

Huta Szumy 31, 22-672 Susiec

Obiekt położony w sercu magicznego Roztocza. W ofercie dla gości jest 5 domków letniskowych (jeden podzielony na dwa odrębne pokoje 2-osobowe z aneksami kuchennymi) położone pośród drzew w pobliżu rzeki Tanew. Idealne miejsce do uprawiania turystyki rowerowej i pieszej w otoczeniu rozległych lasów. Wyjątkowy w skali kraju klimat i atmosfera Roztocza. Do dyspozycji gości m.in. plac zabaw, grill.

Chłopków 47, 23-440 Frampol

Agroturystyka Pod Lipą to całoroczne gospodarstwo agroturystyczne dla wymagających turystów. Naszą zróżnicowaną ofertę kierujemy zarówno dla zorganizowanych grup przyjaciół jak i rodzin. Posiadane wieloletnie doświadczenie w organizowaniu wypoczynku sprawi, że będziecie do nas wracać. Jesteśmy pasjonatami krainy Roztocza. Gospodarze oferują wiele domowych, regionalnych smakołyków.

Obrocz 135, 22-470 Zwierzyniec

Gospodarze są przewodnikami po Roztoczańskim Parku Narodowym, dlatego każdy pobyt w Biziorówce jest okazją do poznania bogatej historii i kultury regionu. Najciekawsze atrakcje i krótką historię Obroczy można znaleźć w napisanym przez gospodarzy przewodniku „Leśne Historie”.

Chłopków 90, 23-440 Frampol

Agroturystyka Siedlisko w Chłopkowie to miejsce, w którym czas płynie inaczej, gdzie zapachy łąki przenikają się z aromatami lokalnej kuchni. Gospodarze, którzy wciąż prowadzą własne gospodarstwo rolne, stawiają na produkty domowe, organiczne warzywa i owoce oraz własne wyroby. Dwie stare chaty dla Gości to prawdziwe, wiekowe domy z wykończeniem w pachnącym drewnie, wyposażone w oryginalne meble.

Lipowiec 13, 23-407 Tereszpol

Szukasz miejsca, gdzie natura łączy się z ciszą i spokojem? Agroturystyka Pod Olchami w malowniczym Lipowcu to idealne miejsce na wypoczynek i odkrywanie uroków Roztocza. Zaledwie kilka kroków dzieli Cię od niezwykłych zakątków, takich jak Roztoczański Park Narodowy, słynne szumy na Tanwi, urokliwe Stawy Echo czy historyczne perły regionu – Zwierzyniec i Zamość.

Lipowiec 185, 23-407 Tereszpol

Szukasz miejsca, gdzie natura splata się z komfortem, a ciszę przerywa jedynie śpiew ptaków? Polana, położona na skraju Roztoczańskiego Parku Narodowego, tuż obok Puszczy Solskiej, to idealne miejsce na odpoczynek od miejskiego zgiełku. Otoczona polami i lasem, w bliskim sąsiedztwie Góry Dąbrowej. Do dyspozycji oddajemy komfortowy dom, wyposażony w taras, basen i plac zabaw.

Obrocz 128A, 22-470 Zwierzyniec

Kwatera U Marysi położona jest na skraju wsi Obrocz, w pobliżu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Komfortowy nocleg w sercu Roztocza – zaledwie 50 m od rzeki Wieprz, gdzie możesz delektować się szumem wody i podziwiać malownicze krajobrazy. Jeśli szukasz miejsca na nocleg blisko natury, Noclegi u Marysi to doskonały wybór.

Zamojska 19, 22-470 Zwierzyniec

Zapraszamy do naszych nowo otwartych, komfortowych pokoi gościnnych w sercu malowniczego Zwierzyńca! To idealne miejsce na wypoczynek w otoczeniu natury – tuż przy Roztoczańskim Parku Narodowym, w dolinie rzeki Wieprz. Nasz obiekt stanowi doskonałą bazę do odkrywania bajkowego Roztocza – regionu pełnego urokliwych zakątków, malowniczych tras i niepowtarzalnej przyrody.

Sochy 1D, 22-470 Zwierzyniec

Kwatera Pod Bukową Górą w Zwierzyńcu znajduje się na skraju lasu u stóp rezerwatu Bukowa Góra, w malowniczej okolicy Soch na Roztoczu. To idealne miejsce dla miłośników natury, którzy chcą cieszyć się spokojem i pięknem otaczającej przyrody. Oferuje łatwy dostęp do szlaków turystycznych, gdzie można odkrywać urokliwe zakątki regionu.

Co interesującego jest na Roztoczu?

Roztocze to niezwykła kraina geograficzna posiadająca wyjątkowe walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne oraz nieskażone powietrze. W wielu tamtejszych wsiach zachowały się stare drewniane chaty, kościoły i kapliczki, będące świadectwem długiej historii regionu. Wiele agroturystyk na Roztoczu znajduje się wśród budynków pokrytych strzechą, z pięknie zdobionymi okiennicami.

Łączący Wyżynę Lubelską z Podolem wypiętrzony wał wzniesień o szerokości 12–32 km i długości około 180 km - to właśnie Roztocze. Najcenniejsze gęstwiny leśne kuszą do relaksu na Roztoczu w ramach Roztoczańskiego Parku Narodowego. Dzięki bogactwu flory Parku jest on domem dla 3630 gatunków zwierząt, najbardziej znanym z nich jest Konik Polski. A jakie atrakcje turystyczne Roztocza zobaczycie w Parku? Stawy Echo czy Floriankę- dawną, ordynacką, leśną osadę. Natura Roztocza jest również chroniona w ramach:

  • Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego,
  • Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego,
  • Południowo roztoczańskiego Parku Krajobrazowego,
  • Puszczy Solskiej.

Dumą regionu i atrakcją turystyczną Roztocza są czyste rzeki Wieprz i Tanew (wraz z 24 skalnymi wodospadami, określanymi jako ,,Szumy nad Tanwią”). Urokliwym akwenem jest niewielki Zalew Rudka, miejsce, gdzie kończy lub zaczyna swój bieg znaczna część spływów kajakowych i kompleks czterech Stawów Echo. Podczas wakacji na Roztoczu natraficie również na wiele śródleśnych torfowisk, bagien i borów bagiennych. Roztocze to ponadto najbardziej nasłoneczniony region w Polsce, tzw. Słoneczny Biegun Polski, idealne miejsce dla wszystkich miłośników kąpieli słonecznych.

Jaka jest typowa kuchnia Roztocza?

Turystów, wypoczywających na Roztoczu, kuszą swojskie przysmaki, oparte na surowcach dostępnych na miejscu i prostych technikach gotowania. Wśród nich:

  • Piróg biłgorajski- wypiek na bazie kaszy gryczanej, ziemniaków oraz twarogu,
  • Flaki po zamojsku,
  • Gołąbki z kaszą gryczaną,
  • Roztoczański pstrąg (i inne ryby),
  • Parowańce- kluski na parze.

Jakie są wiejskie atrakcje turystyczne Roztocza?

  • Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach- Ekspozycje w muzeum podzielone zostały na trzy części tematyczne a każda może zachęcać inną grupę docelową turystów wypoczywających na Roztoczu. W części pierwszej prezentowane są skrzemieniałe drzewa, ponad 500 eksponatów o różnych kształtach i barwach. W części etnograficznej zgromadzono eksponaty będące dowodem bogatej tradycji kulturowej regionu tj.: dawne obrazy religijne, sprzęty gospodarstwa domowego, kołowrotki, gliniane garnki, lampy naftowe, niecki, żelazka na duszę, narzędzia stolarskie, sprzęt pszczelarski, cepy i wiele innych. W części myśliwskiej znajdują się trofea myśliwych: poroża, skóry z dzika i wilka oraz sprzęt łowiecki.
  • Zagroda Guciów w Zwierzyńcu- W części muzealnej tej atrakcji turystycznej Roztocza obejrzeć można: meteoryty, skamieniałości i minerały, zbiory archeologiczne: grodzisko, osady otwarte, kurhany, wystrój izby w chałupie czy stare sprzęty gospodarskie w stodole z XIX wieku. Podczas wakacji na Roztoczu, zagroda proponuje szeroką ofertę aktywności, np. pieczenie podpłomyków z degustacją, wyrób masła z degustacją, przejazd furami i saniami, warsztaty garncarskie i tkactwa artystycznego.
  • Alpaki Roztocze w Radecznicy- Gospodarstwo, będące jedną z atrakcji turystycznych Roztocza, oferuje spacery z alpakami, wizyty indywidualne oraz grupowe dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, karmienie zwierząt, rozmowy na temat hodowli alpak jak również demonstrację przędzenia runa na kołowrotku i wyrobu wełny alpak.
  • Skansen Zagroda Sitarska w Biłgoraju- W skład skansenu wchodzą: dom mieszkalny sitarza Andrzeja Grabińskiego, drewutnia, spichlerz, wozownia, budynek inwentarski i ule kłodowe. W izbie mieszkalnej prezentowane są stroje ludowe, kuchnia z piecem, kredensem kuchennym i rzadko spotykana grzęda (belka do wieszania ubrań). Obejrzeć można też urządzenia do wyrobu łubów (otok do sit), ogródek kwiatowy i spichlerz dwukomorowy, którego wyposażenie stanowią: beczki, żarna, naczynia zasobowe i oryginalne toki na ziarno (leżące wydrążone pnie drzew). W wozowni ustawione są wozy, sanie, narzędzia i urządzenia rolnicze.
  • Galeria Sztuki Ludowej w Majdanie Wielkim- Pragniecie doświadczyć spotkania ze sztuką podczas wakacji na Roztoczu? To możliwe! Mieści się tam Galeria Sztuki Ludowej, ze zbiorem dzieł lokalnego artysty – Pana Mieczysława Portka. Bogaty dorobek artystyczny skupia dzieła o tematyce sakralnej oraz fantazyjne, różnobarwne ptaki. Urokliwe miejsce zachwyca całą gamą kolorów z pewnością zrobi wrażenie na każdym miłośniku sztuki ludowej oraz na najmłodszych turystach.