Podlasie

Odkryj Podlasie – region pełen malowniczych krajobrazów, tradycji i kultury. Wybierz agroturystykę, zwiedzaj parki narodowe, spróbuj regionalnych dań i odwiedź unikalne atrakcje jak Puszcza Białowieska, ranczo z alpakami czy skanseny. Idealne miejsce na relaks i wypoczynek w Polsce.

Kwatery w pobliżu:


Burniszki 7, 16-407 Wiżajny

Gospodarstwo Agroburniszki znajduje się na pograniczu Polski, Litwy i Rosji, co sprawia, że jest to miejsce o wyjątkowym znaczeniu geograficznym i kulturowym. Region ten znajdujący się na Podlasiu, znany jest jako „zielone płuca Polski", charakteryzuje się czystym powietrzem oraz licznymi szlakami turystycznymi, które przyciągają miłośników wędrówek i przyrody.

Kosmów 116, 22-500 Hrubieszów

Gospodarstwo Agroturystyka nad Bugiem w Kosmowie to doskonałe miejsce dla osób szukających ciszy, spokoju i bliskiego kontaktu z naturą. Położone w malowniczej dolinie rzeki Bug, oferuje niepowtarzalne widoki oraz możliwość wypoczynku na wsi w sercu Nadburzańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Kol. Kuryły 3, 16-100 Sokółka

Gospodarstwo agroturystyczne Zielona Dolina znajduje się w malowniczej dolinie rzeki Sokołdy, otoczonej urokliwymi polami, łąkami i lasami. Prowadzone przez gospodarzy, którzy mieszkają w drewnianym, przedwojennym dworku, oferuje gościom niepowtarzalną atmosferę kresowej wsi. Otaczający siedlisko park sprzyja relaksowi i spokojnemu wypoczynkowi, idealnemu dla osób pragnących uciec od miejskiego zgiełku.

Potopy 3, 16-406 Rutka Tartak

Gospodarstwo Agroturystyczne Trzecie Jezioro, prowadzone przez Marię Miecielicę, znajduje się na Pojezierzu Litewskim, około 30 km na północny wschód od Suwałk. Jest to miejsce otoczone malowniczymi jeziorami i lasami, idealne do wypoczynku w harmonii z naturą. Gospodarstwo funkcjonuje w pełni ekologicznie, oferując zdrową żywność oraz tradycyjną gościnność.

Stanica Kresowa


Poczopek 9, 16-113 Szudziałowo

Dysponujemy 10 pokojami do wynajęcia. Od dwuosobowych po siedmioosobowy apartament dla dużej rodziny. Na miejscu serwujemy posiłki domowej kuchni podlaskiej. Uczymy jeździć konno od podstaw oraz oferujemy osobom dobrze jeżdżącym wyjazdy w teren i całodzienne rajdy konne

Tatarska Jurta


Kruszyniany 58, 16-120 Krynki

Gospodarstwo agroturystyczne prowadzone przez tatarską rodzinę Bogdanowiczów zaprasza w swoje gościnne progi. Tatarskie gospodarstwo leży w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej, podlaskiej wsi Kruszyniany (3km od granicy z Białorusią, 50km od Białegostoku).

Na Wzgórzu


Bachmatówka 33, 16-100 Sokółka

W celu urozmaicenia pobytu w naszym gospodarstwie oferujemy dla gości: zimą kuligi z ogniskiem, latem przejażdżki bryczką konną, grilla, wycieczki rowerowe, paintball. Mamy również możliwość zorganizowania konferencji, szkoleń, bądź spotkań integracyjnych.

Ludomirowo


Zalesie 36, 16-124 Sidra

Dom otoczony kilkoma hektarami parku, lasu i łąk, dwa kilometry za wsią Zalesie, w gminie Sidra, powiat sokólski. Do wynajęcia na weekend, ferie, wakacje, dłuższy pobyt. Można wynająć cały dom, apartament lub pokój. W domu są 4 pokoje, kuchnia do wspólnego użytku, druga łazienka.

Puciłowska Ewa


Puciłki 26, 16-100 Sokółka

Zakwaterowanie w obszernym murowanym domu. Do 8 miejsc noclegowych w 3 pokojach, nieopodal lasu, staw, rowery, kąpiel 2 km.

U Sawickich


Rudawka 31, 16-130 Janów

Dom po remoncie - 2 pokoje, wyżywienie, staw gospodarza, polowania, produkty u gospodarza. Do dyspozycji gości oddzielny, stary wiejski dom. W domu są 2 pokoje z łazienką i kuchnią (do dyspozycji gości piec kaflowy lub kuchenka gazowa). Dom posiada werandę i wiatę pod którą można postawić samochód.

Co ciekawego znajduje się na Podlasiu?

To teren na wschodzie Polski, pełen malowniczych krajobrazów, bogatej historii i różnorodnej kultury. W agroturystyce na Podlasiu natura splata się z tradycją, a spokojne, zielone lasy, rozległe łąki i czyste rzeki tworzą sielankowy obraz, który trudno znaleźć gdzie indziej. Wiejskie obszary Podlasia zachowały swój tradycyjny charakter, a drewniane chaty, często zdobione kolorowymi wzorami, tworzą niepowtarzalny klimat. To właśnie klimat zapewnia odwiedzającym niezapomniany relaks na Podlasiu…

Rzeźba terenu Podlasia jest niezwykle urozmaicona, co wynika z geologicznej historii regionu oraz wpływu zlodowaceń, które ukształtowały jego krajobraz. Charakteryzuje się głównie nizinnym krajobrazem, często można spotkać tam dorzecza i doliny rzeczne, jeziora, bagna i wysoczyzny morenowe. Dominują takie rzeki jak Bug, Biebrza, Narew i Czarna Hańcza. Zobaczymy tam aż cztery parki narodowe, stanowiące atrakcję turystyczną Podlasia:

  • Białowieski,
  • Biebrzański,
  • Narwiański,
  • Wigierski.

Puszcza Białowieska wpisana na listę UNESCO to unikalny i jeden z ostatnich zachowanych na świecie fragmentów pierwotnego lasu nizinnego. Najbardziej znanym mieszkańcem, którego możecie spotkać w trakcie wypoczynku na Podlasiu jest żubr, oprócz tego teren zamieszkuje ponad 1000 gatunków roślin naczyniowych, liczne gatunki mchów, grzybów i porostów. 876 km² tego ogromnego kompleksu leśnego znajduje się po stronie polskiej. Spacer czy wycieczka do Puszczy może się stać wspaniałą okazją do odprężenia i relaksu na Podlasiu.

Wypoczywając na Podlasiu, w jedynym miejscu w Polsce - w Dolinie Raspudy, obejrzeć można wyjątkowo rzadkie chronione storczyki. Podlaskie jest też regionem turystycznym najbardziej zróżnicowanym w Polsce pod względem etnicznym i kulturowym. Od stuleci sąsiadują tu różne narodowości i wyznania. Miłośnicy jazdy wierzchem na pewno docenią, że właśnie w Janowie Podlaskim znajduje się najstarsza w Polsce stadnina, słynąca z hodowli koni czystej krwi arabskiej.

Jakie są dania regionalne Podlasia?

Podlasie charakteryzuje się bogactwem kulinarnym, które łączy wpływy kuchni polskiej, litewskiej, białoruskiej oraz tatarskiej. Dania są tam często przygotowywane z lokalnych produktów, takich jak ziemniaki, kapusta, mięso (zwłaszcza wieprzowina i dziczyzna) oraz grzybów. Do typowych potraw, których można skosztować podczas wakacji na Podlasiu, należą:

  • Babka ziemniaczana,
  • Kartacze - duże kluski ziemniaczane nadziewane mięsem, przypominające pyzy,
  • Kiszka ziemniaczana - potrawa z tartych ziemniaków wymieszanych z kaszą gryczaną i przyprawami, pieczona w jelicie wieprzowym,
  • Zupa opieńkowa,
  • Sękacz - ciasto biszkoptowe zrobione z 40-u jaj.

Jakie są wiejskie atrakcje turystyczne Podlasia?

  • Ranczo na Sówce w Bujence - W chwili obecnej znajduje się tam około 300 alpak, co czyni tę hodowlę największą i najbardziej zróżnicowaną hodowlą alpak w Polsce. Wypoczywając na Podlasiu, warto zwiedzić to ranczo, bo znajduje się tam również grono innych zwierząt: wielbłądów, koni, osiołków, krów, kaczek, gęsi, kur i kotów. Miejsce oferuje ponadto plac zabaw dla dzieci, liczne hamaki i leżaki, a na stawie można popływać rowerami wodnymi.
  • Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie - W skansenie znajdują się zarówno obiekty zaliczane do tak zwanej małej architektury, a więc krzyże, kapliczki, studnie, jak i budynki mieszkalne i gospodarcze, a także dziewiętnastowieczny dwór z Bobry Wielkiej. Muzeum regularnie organizuje wyjątkowe warsztaty dla różnych grup wiekowych, m.in.: tkackie, garncarskie, zielarskie czy pszczelarskie. Te zajęcia to nie tylko relaks na Podlasiu a także możliwość pobudzenia swojej kreatywności.
  • Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia w Białowieży - W kolekcji znajduje się dziewięć obiektów o zróżnicowanym stanie zachowania. W skład muzeum wchodzą: płot z tzw. Balasów, dwie chaty, drewniana kapliczka, dwa wiatraki (oba pochodzą z Orli) i zabudowania gospodarskie- chata ze wsi Biała, warsztat (tzw. majsternia) z Widowa i stodoła ze wsi Koszele.
  • Wiatrak holender w wsi Koryciski - Obiekt jest dobrze zachowanym, jednym z nielicznych obecnie przykładów, popularnego dawniej młyna wiatrowego typu holenderskiego. Jest niezwykle ciekawym przykładem wiatraka przystosowanego do napędu różnych maszyn rolniczych (sieczkarni, tokarni, młockarni oraz piły tarczowej). Ta atrakcja turystyczna Podlasia posiada zachowane oryginalne wyposażenie młyńskie.
  • Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcach - Posiada jedenaście działów tematycznych, m.in.: Etnograficzny, Budownictwa Wiejskiego, Techniki Rolniczej, Historii Uprawy Roślin i Hodowli Zwierząt, Tradycji Zielarskich, Sztuki czy Weterynarii. Zbiory liczą ponad 33 000 eksponatów, co więcej muzeum jest organizatorem wielu interesujących imprez, mających wieloletnie tradycje. Są to m in. „Niedziela Palmowa - Konkurs Palm Wielkanocnych”, „Jarmark Św. Wojciecha”, „Podlaskie Święto Chleba” czy „Wykopki pod Wiatrakiem”.